

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 180 pF |
| Voltage Rating (DC) | 40 V |
| Length | 4.57 mm |
| Width | 3.94 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 40 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current | 3 A |
| Current Rating | 3 A |
| Output Current | 3 A |
| Forward Current | 3 A |
| Forward Voltage | 450 mV |
| Average Rectified Current | 3 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 40 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 70 A |
| Reverse Voltage | 40 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 70 A |
| Reverse Current | 2 mA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 1298
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14102
Ext.Price$0.14102
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14102 | $0.14102 |
| 10 | $0.12799 | $1.27990 |
| 50 | $0.11616 | $5.80800 |
| 100 | $0.10530 | $10.53000 |
| 500 | $0.09545 | $47.72500 |
| 1000 | $0.08806 | $88.06000 |
| 3000 | $0.08124 | $243.72000 |
| 5000 | $0.07742 | $387.10000 |
